Akių vokų, junginės darinių pašalinimas

Akių vokų dariniai (navikai) yra skirstomi į keletą grupių: įgimti, įgyti, gerybiniai ir piktybiniai. Navikai susidaro iš pakitusių ir besidauginančių ląstelių. Šie dariniai gali sukelti ne tik estetinių, bet ir funkcinių problemų. Pavyzdžiui, jei darinys atsiranda šalia ašarų liaukučių, jis gali apsunkinti ašarų nutekėjimą. Jei navikas susidaro blakstienų augimo linijoje, blakstienos ima augti netaisyklingai, išsikraipo, taip išsivysto trichiazė. Tai liga, kuri pasireiškia blakstienų nuolatine trintimi į akies obuolį, jos ima liesti rageną, taip ją traumuodamos, atsiranda uždegimo grėsmė. Taip pat įvairūs akių vokų dariniai gali suvėžėti. Dėl šių priežasčių dariniai dažniausiai yra šalinami ir tiriami histologiškai (t.y. per mikroskopą).

Gerybiniai vokų navikai

Gerybiniai vokų navikai yra skirstomi į įgimtus ir įgytus. Įgimti navikai susidaro iš odos darinių ir visada yra gerybiniai. Įgyti navikai gali būti tiek gerybiniai, tiek piktybiniai.

Įgyti vokų dariniai:
  • Ksanteliazma — tai riebalinės sankaupos odoje, kurios vizualiai atrodo kaip geltonos dėmelės. Šios dėmelės dažniausiai atsiranda vidinėje akių vokų dalyje, gali atsirasti tiek ant viršutinių, tiek ant apatinių vokų. Ksanteliazmos atsiradimas dažniausiai siejamas su cholesterolio padidėjimu kraujyje, tačiau galimos ir kitos priežastys: medžiagų apykaitos sutrikimai, kepenų bei inkstų ligos. Šios riebalinės sankaupos yra linkusios didėti ir gali sukelti nemenką diskomfortą, todėl visuomet rekomenduojama šalinti ksanteliazmą, kol dėmelės neišplito.
  • Karpa — dažniausiai susiformuoja plokščios arba iškilusios karpos akies voko krašte. Nors karpos dažniausiai sukelia tik estetines problemas, nusprendus nešalinti karpos, ją vertėtų reguliariais tikrinti. Bėgant laikui karpos turi polinkį suvėžėti. Be to, atsiradusios karpos yra signalas dėl galimai suprastėjusios imuninės sistemos.
  • Papiloma — tai yra virusinė odos liga, kuri lemia mažų odos išaugėlių susidarymą. Virusu galima užsikrėsti lytiniu keliu arba per fizinį kontaktą. Papilomos plinta itin greitai, sukelia fizinį bei estetinį diskomfortą. Kartais dariniai išnyksta patys, tačiau paprasčiausias būdas pašalinti papilomas yra šalinimas lazeriu.
Įgimti vokų dariniai:
  • Pigmentinis apgamas — tai įvairių dydžių darinys, kurio atspalvis gali būti nuo gelsvo iki juodo. Pigmentinių dėmių šalinimas nėra būtinas. Gydyti pigmentines dėmes rekomenduojama tuomet, jei jos didėja arba suvėžėja. Pigmentiniai apgamai bėgant laikui gali tapti piktybiniais, tuomet reikalingas gydymas rentgeno spinduliais.
  • Dermoidas — apskritas, kietas odos darinys, kuris dažniausiai atsiranda vidinėje junginės dalyje. Odos spalva išlieka nepakitusi, tačiau dermoido vietoje oda tampa iškilusi. Rekomenduojama dermoidą šalinti chirurginiu būdu.
  • Hemangioma — tai rausvos arba melsvos spalvos kraujagyslių navikas. Šie navikai gali būti iškilę arba ne. Jei hemangioma yra giliai akies voke, ji gali pasiekti net akiduobę. Jei darinys didėja, būtina jį pašalinti dėl suvėžėjimo rizikos.

Piktybiniai vokų navikai

Piktybiniai vokų navikai visada yra įgyti. Tai gali būti:

  • Vėžys — tai pavojingas akies darinys, kuris dažniausiai būna švelniai rausvos spalvos, nelygiu ir kartais išopėjusiu paviršiumi. Vėžinis darinys gali atsirasti dėl saulės poveikio, žalingų įpročių, radiacijos, kancerogenų ar genetinio polinkio. Šis darinys yra linkęs skverbtis į akies vidų, todėl svarbu kuo anksčiau jį pastebėti ir pritaikyti chirurginį gydymą.
  • Melanoma — paprastai išsivysto iš pigmentinio apgamo. Melanomos paviršius yra iškilęs, nelygus, rudos spalvos, tačiau pasitaiko ir be pigmento. Melanoma yra linkusi plėstis į kitus organus. Dėl šios priežasties svarbu kuo anksčiau pašalinti melanomą, kad pakaktų tik chirurginio gydymo.

Jei pastebėjote bet kokį naują darinį aplink akis, būtinai kreipkitės į specialistą, kuris apžiūrės, nustatys diagnozę ir paskirs efektyviausią gydymo būdą.

Pathistologinis audinių ištyrimas50 Eur
Vokų gėrybinių darinių šalinimas (papilomos, cistos, karpos, ksanteliazmos), estetiškas adaptavimas300 Eur
Rando naikinimo operacija (vieno akies voko)300 Eur
Akių junginės operacija (darinukų, riebalinių sankaupų, cistų pašalinimas mikroskopo kontrolėje)350 Eur
Ašarų taškelių plastika dėl susiaurėjimo200 Eur
Ašarų taškelių užkimšimas kaištukais dėl sausų akių patologijos100 Eur
šalto miežio (chalasionis) pašalinimas250 Eur

Registracija vizitui

Viktorija Slavinskytė

Gydytojas oftalmologas

Meniu