Ragenos tyrimai ir gydymas

Ragena yra kupolo formos priekinė akies dalis, kuri praleidžia šviesos spindulius į akies tinklainę. Dėl įvairių priežasčių gali atsirasti ragenos audinio netolygumas, deformacija ar mikroreljefiškumas. Šie pokyčiai sukelia regos pablogėjimą bei įvairias ligas. Laiku nustačius ragenos pakitimus, galima užbėgti už akių didesniems regos sutrikimams. Ragenos būklė yra įvertinama atliekant topografinį tyrimą, kuris leidžia sudaryti ragenos žemėlapį bei įvertinti jos storį, gaubtumą.

Kuo pasireiškia keratokonsusas?

Dėl iki šiol nežinomų priežasčių ragena gali imti plonėti bei ilgėti. Tokia ragenos deformacija sukelia akių ligą pavadinimu keratokonsusas. Pavadinimas kilęs iš žodžių „kerato“ (ragena) ir „konos“ (kūgis), nes pasireiškus keratokonsuso ligai akies ragena įgauna kūgį primenančią formą. Ši liga lemia ne tik ragenos deformaciją, bet ir refrakcines ydas: trumparegystę, astigmatizmą. Liga progresuoja lėtai ir dažniausiai pažeidžia abi akis. Ilgą laiką šią ligą būdavo galima nustatyti tik jai gerokai pažengus ir stipriai pažeidus regėjimą, tačiau tobulėjant technologijoms šią ligą galima nustatyti ankstyvoje stadijoje, ne tik sustabdyti jos progresavimą, bet ir pagerinti pažeistą regėjimą.

Ligos eiga

Keratokosusas dažniausiai nustatomas 20-30 metų amžiaus žmonėms, tačiau gali pasireikšti ir gerokai anksčiau. Kuo anksčiau prasideda šios ligos simptomai, tuo greitesnė yra ligos eiga. Ankstyvoje stadijoje keratokosusas pasireiškia susilpnėjusia rega bei padidėjusiu jautrumu šviesai. Šioje stadijoje regėjimą galima koreguoti akiniais ir sulaukti teigiamų regos pokyčių. Jei liga yra negydoma, ji progresuoja, tai lemia blogėjantį regėjimą, ilgainiui išsivysto trumparegystė bei astigmatizmas. Dėl išsigaubusios ir išplonėjusios ragenos tampa nebepatogu nešioti minkštus kontaktinius lęšius, jie nebegali tinkamai priglusti prie akies paviršiaus. Ligai pažengus reikalingi stipresni akiniai, kieti kontaktiniai lęšiai arba chirurginis gydymas.

Intrarageninių žiedų segmentų implantacija

Intrarageninių žiedų segmentų implantacija yra vienas iš galimų keratokonsuso ligos gydymo būdų, tačiau tinkamas ne visiems pacientams. Šiam gydymo metodui būtina sąlyga yra pakankamas ragenos storis tam, kad operacijos metu įdėti žiedai tvirtai laikytųsi vietoje. Operacija yra atliekama lazeriu, kuris užtikrina saugų ir tikslų intrarageninių žiedų segmentų implantavimą. Dažniausiai šie žiedai užtikrina ragenos stabilizavimą, tačiau ne visada užkerta kelią ligos progresavimui. Jei liga vis tiek progresuoja, rekomenduojama atlikti ragenos sustiprinimo operaciją.

Ragenos sustiprinimo operacija

Ragenos sustiprinimo operacija (anglų k. „corneal crosslinking“) yra vienas patikimiausių bei inovatyviausių keratokonsuso gydymo būdų. Ši operacija skiriama pacientams, kuriems progresuoja keratokonsuso liga, ir tik operacija gali išsaugoti gerą regėjimą, sustabdydama ragenos gaubimąsi bei plonėjimą. Ragenos sustiprinimo operacija gali būti atliekama keliais skirtingais metodais, tačiau bet kuriuo atveju ragena įsotinama riboflavino tirpalu ir yra veikiama UVA spinduliais. Ši technika užtikrina papildomų jungčių tarp skaidulų formavimąsi. Naujos jungtys lemia mažesnį ragenos elastingumą, užkerta kelią jos deformacijai. Labai svarbu, kad ši operacija būtų paskirta laiku, kai ragena dar nėra per daug išplonėjusi ir galima saugiai atlikti operaciją.

Ragenos topografinis žemėlapis20 Eur
Cross-linking operacija750 Eur (vienos akies)
Sparninės plėvės (pterygiumo) pašalinimas + junginės audinių autotransplantacija500 Eur (vienos akies)

Registracija vizitui

Viktorija Slavinskytė

Gydytojas oftalmologas