Vaikų akių ligų diagnostika

Įvairūs akių sutrikimai gali pasireikšti nuo pat kūdikystės. Dažniausiai vaikams yra nustatomas žvairumas, trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas. Besivystančius sutrikimus gali būti sunku pastebėti, nes dažnai vaikas neįvardija jokių nusiskundimų. Dėl šios priežasties labai svarbu, kad tėvai reguliariai atvestų savo vaikus profilaktinei apžiūrai ir stebėtų savo vaiko elgesį. Vaikų regos sutrikimus galima įtarti, jei:

  • vaikas dažnai trina akis;
  • skundžiasi akių skausmu;
  • į objektus žiūri ne tiesiai, o pasukęs veidą į kurią nors vieną pusę;
  • akys dažnai paraudusios;
  • pasireiškia akių trūkčiojimas;
  • abi akys turi skirtumų (dydžio, formos);
  • vaikas serga cukriniu diabetu;
  • nuotraukose, darytose su blykste, abu vyzdžiai arba vienas yra baltos spalvos;
  • nevalingai užmerkia vieną akį;
  • vaikas turėjo akies traumą.

Pasireiškus bet kuriam iš šių požymių, rekomenduojama nedelsti ir registruotis gydytojo oftalmologo konsultacijai. Kuo anksčiau nustatomi regos sutrikimai, tuo didesnė tikimybė juos greičiau ir efektyviau išgydyti.

Kaip tinkamai prižiūrėti vaikų akis?

Daugelio regos sutrikimų galima išvengti, jei akys yra tinkamai prižiūrimos. Dėl Įvairių ekranų (televizorius, kompiuteris, telefonai) poveikio gerokai padaugėjo trumparegyste sergančių vaikų. Vaikystėje, dar tik besivystant regėjimui, ilgas žiūrėjimas į ekraną turi labai didelę neigiamą įtaką. Vaikui iki 2 metų amžiaus apskritai nerekomenduojama žiūrėti į jokius skaitmeninius ekranus. Vėliau ikimokyklinio amžiaus vaikams laikas prie ekrano turėtų būti ribojamas iki 30-60 min. per dieną. Jei visgi leidžiate vaikui žiūrėti televizorių ar į kitą ekraną ilgiau, užtikrinkite, kad tai vyktų su pertraukomis ir vaikas turėtų galimybę pailsinti akis, pažiūrėti į tolį. Bent 15 minučių pertrauka reikalinga po kiekvienos valandos intensyvaus akių darbo (žiūrėjimo į ekraną, knygos skaitymo, rašymo). Taip pat regos sutrikimams įtakos gali turėti tiesioginiai saulės spinduliai. Esant saulėtai dienai rekomenduojama naudoti saulės akinius su UV filtrais ir užtikrinti, kad vaikas nežiūrėtų tiesiai į saulę be jokios akių apsaugos. Tačiau buvimas lauke labai svarbus augančiam vaikui, gryname ore rekomenduojama praleisti bent 2-3 valandas kasdien.

Kaip dažnai reikia tikrinti vaikų akis?

Profilaktiškai tikrinti akis rekomenduojama nuo pat kūdikystės. Pirmas akių patikrinimas paprastai atliekamas, kai vaikui sueina 6 mėnesiai, vėliau rekomenduojama pasitikrinti sulaukus 3 metų ir tuomet šešerių metų, prieš pradedant lankyti mokyklą. Tačiau jei pastebimi nors menkiausi sutrikimai, rekomenduojama nelaukti šių terminų ir iš karto registruotis apžiūrai. Jei vaikui yra nustatyta kokia nors akių liga, gydytojo oftalmologo apžiūra gali būti reikalinga nuo dviejų iki keturių kartų per metus.

Kaip atliekami tyrimai bei gydymas?

Įvertinus vaiko ar tėvų apibūdintus nusiskundimus, atliekami akių tyrimai. Norint ištirti akių dugną, būtina lašinti vyzdžius plečiančius lašus, tačiau nereikėtų jų baimintis. Mūsų naudojami lašai nedirgina akių, o jau kitą dieną po tyrimo galima grįžti į įprastą veiklą. Vaiko akys apžiūrimos bekontakčiu būdu, todėl procedūra yra paprasta ir nekelianti didelio diskomforto vaikui. Vizito metu tiksliai įvertinamas regėjimas tiek iš arti, tiek iš toli. Nustačius trumparegystę, toliaregystę arba astigmatizmą, dažniausiai yra skiriami akiniai. Tačiau tai nereiškia, kad vaikas privalės nešioti akinius visą likusį gyvenimą. Toliaregystės atveju laikui einant skiriami vis silpnesni akiniai ir galiausiai galima jų visiškai atsisakyti. Jei nustatoma trumparegystė arba astigmatizmas, vaikui sulaukus pilnametystės galima šiuos regos sutrikimus visiškai išgydyti lazeriu. Nustačius žvairumą gali būti paskirti akiniai, vienos akies dengimas arba chirurginis gydymas.

Pilnas vaikų oftalmologinis ištyrimas (nuo 3 m iki 15m.)30 Eur
Pakartotina vaiko konsultacija (iki 6 mėn)20 Eur
Žvairumo ištyrimas ir konservatyvus gydymas, konsultacija30 Eur
Tinginės akies (ambliopijos) ištyrimas ir gydymas30 Eur

Registracija vizitui

Viktorija Slavinskytė

Gydytojas oftalmologas